Co to jest tracker i jak działa?

Traker to urządzenie będące połączeniem odbiornika GPS i telefonu komórkowego. Wykorzystując popularne systemy GSM i GPS, umożliwia dokładne określenie lokalizacji pojazdów, przedmiotów bądź osób, z którymi jest połączony, oraz zapisanie ich pozycji w regularnych odstępach czasu. Pobrane dane o lokalizacji mogą być przechowane w urządzeniu bądź przekazane na serwer dostawcy systemu monitorowania GPS, udostępniającego je – z reguły – na swojej platformie internetowej.

W zależności od charakteru zastosowania trackery dostępne są w różnych wersjach – poczynając od prostych urządzeń, umożliwiających tylko pojedyncze przekazanie informacji o pozycji z wykorzystaniem dedykowanego przycisku bądź SMS, a kończąc na zaawansowanym technicznie sprzęcie, zaopatrzonym w łączność bezprzewodową i wykonanych w standardzie odpornym na oddziaływanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych.

Mechanizm działania

Odbiornik GPS mierzy współrzędne geograficzne miejsca, w którym się znajduje, a moduł telefoniczny przesyła je bezprzewodowo zazwyczaj za pomocą sieci telefonii komórkowej SMS lub GPRS (niekiedy także poprzez fale radiowe lub modem satelitarny) pod wskazany adres. Adresem takim może być inny telefon komórkowy albo serwer z aplikacją umożliwiającą przedstawienie danych w czytelnej formie na mapie. Urządzenia te oferują nie tylko lokalizację GPS, ale zaopatrzone są w wiele dodatkowych funkcji takich jak: możliwość wysłania sygnału alarmowego SOS, alarmu o wyjściu poza dozwolony obszar, alarmu o przekroczeniu zadanej prędkości, niektóre pozwalają na nawiązywanie połączeń głosowych ze zdefiniowanymi numerami, itp.

Tracker może działać „samodzielnie”, wtedy komunikuje się z innym telefonem komórkowym za pomocą SMSów, albo może być podłączony do aplikacji zainstalowanej na naszym firmowym serwerze, wtedy wszystkie dane, również z przeszłości, dostępne są na bieżąco. Taka lokalizacja GPS umożliwia transmitowanie danych z określoną częstotliwością sygnału oraz odczytywanie za pomocą przyjaznej aplikacji.